Stres towarzyszy nam każdego dnia. Pojawia się zarówno w sytuacjach służbowych, jak i prywatnych. Jeżeli ma on charakter przewlekły, może znacznie pogorszyć jakość życia i ogólne samopoczucie. W dodatku stres to tylko jeden z problemów, z którymi borykają się współcześni ludzie. Obniżenie nastroju, lęki… to tylko czubek góry lodowej. To dlatego tak ważne jest znalezienie skutecznego sposobu na relaks, wyciszenie i poprawę dobrostanu psychicznego. Dziś sprawdzamy, czy kołdra obciążeniowa może w tym pomóc.
Czy kołdra obciążeniowa poprawia nastrój?
Dowiedziono, że nacisk wywierany przez kołdry obciążeniowe wycisza i pozwala uspokoić się osobom nadaktywnym, czującym niepokoju czy zdenerwowanie. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia dzięki temu, że kołdra stymuluje czucie głęboki. Owa stymulacja działa nie tylko na mięśnie czy ścięgna. Naukowcy doszli do wniosku, że wpływa także na układ nerwowy. W efekcie działania kołdry obciążeniowej dochodzi do:
- zwiększenia się poczucia bezpieczeństwa;
- zwiększenia produkcji hormonu melatoniny (hormon snu) i serotoniny (hormon szczęścia);
- obniżenie poziomu kortyzolu (hormon stresu).
Badania, które przeprowadzono z udziałem osób zmagających się z lękiem, stresem pourazowym czy nawet tak poważnymi chorobami jak depresja czy choroba dwubiegunowa przyniosły optymistyczne wnioski. Okazało się bowiem, że już 20-minutowe użycie obciążenia pozwalało zmniejszyć u pacjentów poziom lęku. Odnotowano także spadek tętna.
Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy będziemy działać na ciało odpowiednim obciążeniem. Nie może być ono ani za małe, ani za duże. W przypadku kołder obciążeniowych poleca się, by stanowiły one 10-15% masy ciała użytkownika. Wizyta w sprawdzonym sklepie pozwoli nam dobrać parametry kołdry. Da nam także pewność, że mamy do czynienia z materiałami bezpiecznymi i wysokiej jakości. Miejscem, w którym możemy liczyć na takie wyroby, jest m.in. Sensoric.
Prawidłowo zadbaj o własne zdrowie
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kołdra obciążeniowa może stanowić co najwyżej wsparcie w terapii zaburzeń psychicznych. Bywa, że znacznie poprawia jakość snu, a co za tym idzie, także życia osób borykających się z zaburzeniami nastroju. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszym i najważniejszym krokiem zawsze powinna być konsultacja ze specjalistą – psychologiem i psychiatrą.
Zobacz również
-
Tanie wypożyczenie busa w Warszawie – komfort i oszczędność w jednym
-
Doniczki ceramiczne – dlaczego są idealnym wyborem do domowej zieleni?
-
Wynajem maszyn budowlanych Dolnośląskie – dlaczego warto skorzystać z lokalnych usług?
-
Profesjonalny serwis frezarek – kompleksowe wsparcie dla Twojego sprzętu
-
Projektowanie domów wolnostojących – krok po kroku do wymarzonego domu