Innowacyjne pomoce naukowe z chemii: jak wzbogacić lekcje i eksperymenty?

Nowoczesne pomoce dydaktyczne to coś, co uczniowie zazwyczaj przyjmują z dużym entuzjazmem. Dzięki nim lekcja przestaje być monotonna, a młodzi ludzie mają okazję poznać zagadnienie z dotąd nieznanej strony. W jakie wyposażenie pracowni chemicznej warto zainwestować?

 

Tablice ścienne, modele i inne pomoce dydaktyczne z chemii

 

W większości placówek edukacyjnych znajdziemy różnorodne pomoce dydaktyczne, ułatwiające codzienną pracę nauczycieli. Takie wyposażenie wcale nie musi być skomplikowane – często już proste rozwiązania w postaci modeli czy plansz ściennych są w stanie wyjaśnić zawiłe zjawiska i wzbudzić u uczniów zainteresowanie tematem. W dodatku takie akcesoria często stanowią estetyczne elementy wystroju pracowni. Sala lekcyjna, w której odbywają się zajęcia z chemii, nie jest tu wyjątkiem. Praca z modelami i planszami ściennymi to szansa na sprawne przybliżenie zagadnień z chemii organicznej i nieorganicznej. W dodatku niektóre modele mogą być naprawdę spektakularne, wzbudzając u uczniów dodatkowe zainteresowanie (np. model cząsteczki lodu, kwarcu, polistyrenu czy cząsteczki tłuszczu).

 

Nauka chemii będzie ciekawsza, jeśli podczas zajęć wykorzystamy urządzenia służące do pomiaru. Może to być np.:

  1. termometr do pomiarów temperatury cieczy i ciał stałych
  2. wodoszczelne testery PH
  3. paski wskaźnikowe do oznaczania zawartości olejów w wodzie i glebie

 

Minerały rud medali, próbki kopalin zatopione w tworzywie czy kolekcje małych skał – z takimi pomocami uczniowie mają okazję na własne oczy zapoznać się z materiałami opisanymi w podręczniki, dotknąć ich i zaobserwować najważniejsze cechy skał, surowców i nie tylko.

Reagenty chemiczne – pomoce naukowe z chemii do przeprowadzania eksperymentów

 

Wyposażenie pracowni chemicznej nie będzie kompletne bez pomocy pozwalających na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych. Nowoczesne zestawy mają formę poręcznych, przenośnych pojemników. Poszczególne odczyny posiadają wygodne w użyciu zakraplacze, co pozwala bez trudu przeprowadzić zaplanowane eksperymenty. W dodatku reagenty zamknięte są w malutkich buteleczkach, które można rozdać uczniom wykonującym doświadczenia. Zestawy reagentów mogą zawierać np. fenoloftaleinę, płyn Lugola, wodę wapienną, zasadę sodową i inne. Pomoce dydaktyczne z chemii, służące do przeprowadzania doświadczeń to także zestawy, składające się z akcesoriów i sprzętów. Można je wykorzystać np. do badania zawartości azotanów, żelaza czy siarczynów w glebie.

 

Pracownia chemiczna – wyposażenie multimedialne

 

Innowacyjne pomoce naukowe z chemii mogą mieć formę multimedialnych plansz poruszających dane zagadnienie, jak i całych wirtualnych laboratoriów, złożonych nawet z kilkudziesięciu zagadnień. Z pomocą specjalnych programów uczniowie mają okazję zdobywać wiedzę w sali lekcyjnej, a także podczas nauki zdalnej. Zaawansowane wyposażenie multimedialne to często dostęp do kart pracy gotowych do wydruku, symulacji i wielu innych ciekawych materiałów. Wszystkie wspomniane w tym artykule pomoce naukowe dostępne są na stronie Jangar.