Zieleniec – raj dla narciarzy i nie tylko

Standard

Zieleniec to ta część Dusznik-Zdroju, która jest bardzo dobrze znana miłośnikom sportów zimowych. Działa tam blisko 30 wyciągów narciarskich. Bardzo znanym ośrodkiem jest Stacja Narciarska Zieleniec Ski Arena, która mieści się na wschodnich zboczach Gór Orlickich. Zieleniec jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i również jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Panuje tam bardzo specyficzny, górski mikroklimat, porównywalny z alpejskim – jest to jedyne takie miejsce w naszym kraju. Śnieg leży tam przez prawie pół roku, a niskie temperatury i ustawienie stoków od strony północnej, gwarantują bardzo dobre warunki do jazdy. Jest to ośrodek dla narciarzy i snowboardzistów, który oferuje im dostęp do dwudziestu czterech wyciągów i kolei oraz ponad dwadzieścia kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Można z nich także korzystać nocą, ponieważ większość jest oświetlona. Na wszystkie wyciągi obowiązuje jeden karnet.

W Górach Orlickich można także uprawiać narciarstwo biegowe. Łącznie jest tam dostępnych ponad dwieście kilometrów tras narciarskich. Niektóre z nich oferują także dodatkowe atrakcje przyrodnicze lub kulturowe. Trasy biegną zarówno po polskiej stronie, jak też i poza granicą. Są one przygotowywane do jazdy dwa razy w tygodniu.

Zieleniec swoją sławę ośrodka narciarskiego zyskał blisko dwieście lat temu. To wtedy właśnie uznano, że w tej osadzie panują idealne warunki i klimat do uprawiania sportów zimowych. Przez pewien czas istniał tu także ośrodek przygotowań do zimowych Igrzysk Olimpijskich. Był to również moment dynamicznego rozwoju osady oraz miejscowej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Dzięki temu istnieje tu również bogata baza noclegowa dla narciarzy. Liczne hotele, pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Zieleniec ma na swoim terenie także wiele szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, placówkę GOPR, dwa snowparki, liczne punkty gastronomiczne oraz duże parkingi, na których zmieszczą się zarówno samochody osobowe, jak też i autokary. Miejscowość jest zatem doskonale przygotowana na to, by przyjąć i ugościć wielu turystów naraz. Wiele atrakcji znajdzie się także w tym kurorcie dla rodzin z dziećmi. Jest to zatem miejsce, w którym coś dla siebie znajdzie każdy.

One thought on “Zieleniec – raj dla narciarzy i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>