Zabytki Gdańska

Standard

Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii. To potężny ośrodek przemysłu i handlu, ale także kultury i nauki. Od zawsze przyciągał do siebie nie tylko tych, którzy poszukiwali pracy, ale także turystów, chętnych poznania z bliska tego nadmorskiego miasta. Turyści licznie tu przybywają, ponieważ gdańskie noclegi pozwalają na swobodny wybór spośród szerokiej bazy noclegowej (). Składa się na nią kilkanaście luksusowych hoteli, z siłowniami i miejscami odnowy biologicznej, ale także wiele miejsc, które oferują tańsze noclegi. Są to pensjonaty, hostele oraz prywatne kwatery.

Gdańsk jest doskonale skomunikowany z resztą kraju, a jego położenie pozwala na dotarcie w kilka chwil również do innych państw bałtyckich. Będąc już w Gdańsku warto zwrócić uwagę na tutejsze zabytki, które potwierdzają jego długą i wspaniałą historię. Dzisiaj do miejsc najchętniej oglądanych przez turystów zaliczyć można ulicę Długą i Długi Targ. Ciągną się one od Złotej Bramy do Zielonej Bramy, a przy nich znajdziemy wiele kamienic z bardzo ciekawą historią. Legendarnym miejscem jest oczywiście Ratusz Głównego Miasta, który pierwotnie powstał w tym miejscu już na przełomie XIV i XV wieku. W trakcie II wojny światowej został doszczętnie zniszczony, jednak później skutecznie go odbudowano. Dzisiaj mieści on zbiory Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdują się tam nie tylko eksponaty dotyczące dawnego Gdańska, ale także wspaniałe pomieszczenia, np. Wielka Sala Rady z pięknymi obrazami. Niedaleko ratusza znajdziemy słynną Fontannę Neptuna, która jest symbolem miasta i bardzo często jej wizerunek pojawia się w materiałach reklamowych. Zaraz za fontanną znajdziemy kolejny obiekt wart wspomnienia – Dwór Artusa. Takie dwory powstawały kiedyś w miastach całej Europy, a w jego wnętrzach spotykali się najważniejsi obywatele miasta, by przedyskutować sprawy publiczne lub dobić targu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na same bramy – Złotą oraz Zieloną, które są imponującymi i majestatycznymi budowlami.

Przy ulicy Długiej zobaczyć można Dom Uphagena, będący jedynym miejscem w Gdańsku, gdzie odtworzono wystroje wnętrz domów kupieckich z dawnych czasów. Kolejną bardzo znaną gdańską konstrukcją jest Żuraw, jeden z największych portowych dźwigów w średniowiecznej Europie. Dzisiaj w jego zabytkowych wnętrzach mieści się filia Narodowego Muzeum Morskiego. Oprócz budowli portowych i siedzib świeckich władz, znajduje się tu kilka zabytkowych kościołów, każdy z długą historią i piękną architekturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>