Wypoczynek w Tyliczu – wędrówka na Jaworzynę Krynicką

Standard

Tylicz jest bardzo malowniczą miejscowością, która znajduje się nieopodal jednego z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce – Krynicy-Zdroju. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania lokalnych atrakcji turystycznych oraz podziwiania przepięknych krajobrazów Beskidu Sądeckiego. Przebywając na urlopie wypoczynkowym, warto wybrać się na Jaworzynę Krynicką. Jest to wzniesienie znajdujące się w Beskidzie Sądeckim o wysokości przekraczającej tysiąc sto metrów. Pozornie niezbyt wysoka góra potrafi zmęczyć nawet wytrawnego piechura. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych. Najpopularniejszym z nich jest szlak czerwony, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego zaczynającego się w Ustroniu na Śląsku i ciągnącego się aż na wschodnie rubieże naszego kraju – do Wołosatego w Bieszczadach.

Wędrówka na szczyt Jaworzyny przeciętnemu turyście zajmie około trzech godzin. Czas dotarcia na wierzchołek góry można znacznie skrócić korzystając z usług kolejki gondolowej działającej przez cały rok. W sezonie zimowym na zboczach funkcjonuje ośrodek narciarski, na terenie którego wytyczono kilka bardzo malowniczych tras zjazdowych. Działa tu również szkółka narciarska szkoląca miłośników szaleństwa na białym puchu. Szczyt jest dosyć płaski, dzięki czemu możliwy był tu rozwój bazy gastronomicznej. Po męczącej wędrówce można zregenerować siły i zjeść smaczny posiłek w jednym z drewnianych lokali.

Nieopodal znajduje się również schronisko turystyczne oferujące noclegi w przystępnych cenach. Okolice Tylicza sprzyjają wędrówkom górskim, warto jednak pamiętać aby przed każdą wyprawą dokładnie sprawdzić warunki atmosferyczne i odpowiednio dobrać trasę wycieczki do swoich umiejętności i możliwości kondycyjnych. Miłośnicy górskich wypraw będą miło zaskoczeni zapleczem noclegowym istniejącym w Tyliczu. Działa tu bogata baza noclegowa, a większość obiektów posiada własne wizytówki w sieci (np. w serwisach Meteora), dzięki czemu porównanie poszczególnych ofert jest możliwe z domowego zacisza. Przed przyjazdem warto dokonać rezerwacji aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsca. Wykaz obiektów noclegowych działających na terenie gminy można znaleźć w internecie pod hasłem „noclegi Tylicz”.

Przepiękne krajobrazy znajdujące się w okolicy, liczne zabytki oraz czyste powietrze – wszystko to sprawia, że nawet krótki urlop spędzony w okolicy na długo zapadnie w pamięci, a każdy kto choć raz odwiedził ten region z pewnością zapragnie tu wrócić w kolejnym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>