Sława – wędrówki po parku krajobrazowym

Standard

W mało znanym zakątku kraju, na urokliwym Pojezierzu Sławińskim, turyści trafią na szereg atrakcji turystycznych, znajdujących się na wybrzeżu jeziorka. Główna baza noclegowa w okolicy mieści się przede wszystkim w gminie Sława, która przyciąga letników z uwagi na szczególne walory krajobrazowe regionu. Tutejsze akweny leżą pomiędzy zielonymi wzgórzami polodowcowymi, a ich taflę urozmaicają rozmaite wysepki, zamieszkane nieraz przez ptactwo. Miejscowość otaczają bujne iglaste lasy, które pomagają oczyszczać powietrze i wzbogacać je w zdrowotne olejki eteryczne.

W okolicy Jeziora Sławińskiego utworzono park krajobrazowy, aby objąć ochroną najbardziej wartościowe zakątki. Wszyscy, którzy chcą poznać bliżej te ciekawe okolice, powinni wybrać się na spacer po Wzgórzach Pszczółkowskich, czyli leśno-przyrodniczej ścieżce dydaktycznej, prowadzącej przez niezwykłe morenowe krajobrazy. Wędrowcy miną po drodze ogromne drzewa, uznane za pomniki przyrody, torfowiska, stanowiące siedzibę krajowych gatunków orchidei, przytulne wsie i zaciszny park dworski, aby na koniec dojść do Pszczółkowa.

Tutejsze zakątki stanowią znakomity przykład krajobrazów uformowanych przez lodowiec, który pozostawił po sobie kemy, pagórki, drobne jeziorka oraz liczne głazy narzutowe, naniesione przez morenę czołową. Największe wrażenie na wędrowcach robi ogromny głaz Mietek, uznany za pomnik przyrody. Tak urozmaicone środowisko charakteryzuje się nie tylko szczególnymi walorami widokowymi, ale także obecnością zróżnicowanych ekosystemów, z których najciekawsze wydają się torfowiska, które powstały w bezodpływowych nieckach pomiędzy wzgórzami. Woda Czarnego Stawu stała się tak ciemna dzięki leżącym na dnie pokładom torfu, które nie tylko barwią toń, ale także silnie ją zakwaszają. W tak skrajnych warunkach bardzo niewiele roślin potrafi przeżyć, ale te, którym się udaje, praktycznie nie mają konkurencji. Z kolei przemierzając dolinę Starej Rzeki, turyści trafią na niesamowite mokradła, porośnięte przez typowe dla bagien rośliny oraz cenne polskie storczyki. Wzdłuż trasy nie brak również wielkich, starych buków, uznawanych za pomniki przyrody.

Coraz więcej turystów spędza tu swoje wakacje i znajduje noclegi na miarę swoich potrzeb, Sława stanowi bowiem przepięknie położoną miejscowość, znajdującą się na terenie parku krajobrazowego. Na gości czekają tu wspaniałe szlaki turystyczne, prowadzące przez polodowcowe wzgórza i tajemnicze torfowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>