Rzepedź – oaza spokoju

Standard

Bieszczady to chyba najpiękniejsze grupy gór w Polsce. Leżą one w najdalej wysuniętym na południowy wschód zakątku Polski. Nie są one górami skalistymi o takich imponujących szczytach jak Tatry, ale mają do zaoferowania turystom więcej niż one. Oprócz takich bardzo popularnych w Bieszczadach miejscowości jak Solina, czy Polańczyk jest też wiele mniejszych, mniej gwarnych, ale równie uroczych miejscowości.

Jedną z nich jest stara, bo pochodząca z 1517 roku mała wioska Rzepedź, leżąca w gminie Komańcza. Kojarzona jest głównie z przemysłem drzewnym. Cała wioska jest tak zabudowana, że swoim wyglądem przypomina małe, spokojne miasteczko, różniące się od bieszczadzkich letniskowych wiosek. Osoby, które pragną spędzić swój urlop w pięknym i zarazem cichym miejscu powinny przyjechać właśnie tutaj. Nie należny obawiać się o infrastrukturę turystyczną, ponieważ w miejscowości jest parę punktów gastronomicznych i noclegowych (spis noclegów – meteor).
Dawniej właśnie w Rzepedzi zaczynała swój bieg bieszczadzka kolejka wąskotorowa. Jej głównym zadaniem było dostarczanie drewna do tartaku. Teraz transport odbywa się dużymi ciężarówkami i stację kolejki niestety zlikwidowano. Obecnie budynek kolejowy stoi zaniedbany i opuszczony.

Będąc w Rzepedzi koniecznie trzeba się wybrać na widokowy szczyt Suliła. Bajkowy widok, jaki rozciąga się na okolicę przyprawia o zawrót głowy, zwłaszcza kiedy panują dobre warunki klimatyczne i jest dobra widoczność. Można przespacerować się szlakiem źródeł, w jaki obfituje zachodni stok szczytu Sokoliska. Niedaleko Rzepedzi znajduje się mała miejscowość Prełuki. Latem można się do niej dostać idąc zarośniętymi torami kolejki wąskotorowej, ale prowadzą do niej też inne, dłuższe drogi. Ciekawie wyglądają tam opuszczone domy i gospodarstwa, zaniedbane sady owocowe. Sprawia to trochę przygnębiające wrażenie.

Z Prełuk prowadzi też szlak na Chryszczatą, dość licznie odwiedzaną przez turystów. W Komańczy powinniśmy koniecznie odwiedzić budynek, w którym w czasach komunistycznych przebywał kardynał Stefan Wyszyński odsunięty od kościoła w obawie o zły wpływ na władzę w Polsce. Obecnie Komańcza jest trochę zapomniana, ale warto odwiedzić gospodarstwa agroturystyczne, które serwują smaczne pierogi ruskie w przystępnej cenie, a także duży wybór kozich serów.
Rzepedź posiada też kilka zabytków. Jednym z nich jest drewniana cerkiew filialna pod wezwaniem św. Mikołaja, a także piękna kapliczka św. Eliasza wybudowana w latach trzydziestych. Na pewno i tutaj każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Można potraktować tę miejscowość jako przystanek w naszej podróży przez Bieszczady, ale również jak oazę ciszy i spokoju idealną do odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>