Po spokój i ciszę do Łukęcina

Standard

Definicja urlopu ma ogrom synonimów. Jednak ciężko wyobrazić sobie, że Łukęcin mający niecałe 150 mieszkańców może zaoferować nam rozrywkę na najwyższym poziomie. Można to porównać do świetnego wytrawnego wina – zwykłemu komercyjnemu zjadaczowi chleba nie będzie ono smakowało, bo nie słodkie, bo to, bo tamto… Sztuką jest dostrzec inne walory, rozsmakować się. To samo dotyczy się miejscowości jaką jest Łukęcin. Nie mamy tu rozbudowanej infrastruktury i bazy noclegowej jak w innych popularnych nadmorskich kurortach skupionych na reklamie i marketingu .

Czy to znaczy, że nie ma tu po co przyjeżdżać? To byłaby zupełna nieprawda. Oczywiście, ilość hoteli i noclegów Łukęcina jest skromna, ale przecież jest to malutka wieś, więc tym bardziej powinniśmy docenić fakt, że mamy się tu gdzie zatrzymać. Zainteresowani mogą przejrzeć łukęcińskie noclegi (➔z meteora). Dalej pozostaje nam eksploracja i samodzielne odkrywanie zakątków tej wioski.

Nie można nie docenić lokalnych zalet, czyli pięknych widoków, otaczającej nas natury oraz kojącego spokoju. To właśnie dzięki tym walorom miejscowość, jak na swoje możliwości jest popularna wśród grona turystów. Historia turystycznego oblicza tej miejscowości sięga już początku XX wieku, kiedy zaczęli przyjeżdżać tu pierwsi letnicy. Podczas wojny zamieszkiwała tu ludność niemiecka, która jak w przypadku innych nadmorskich miast, później została wysiedlona. Na wolne miejsca i pozostałości po niemieckim „dorobku” przybyła ludność polska z kresów wschodnich. Miejscowość otacza kilka większych miasteczek, które pod względem turystycznym są bardziej rozwinięte i to paradoksalnie stawia Łukęcin wyżej. Dlaczego? Bardzo dużo osób, chcąc uciec od miejskiego turystycznego gwaru i wszechobecnych melodyjek, sprzedawców i tłumów, próbuje się zaszyć w jakimś zacisznym i spokojnym miejscu. Taki właśnie jest Łukęcin. Ostoja i ukojenie – cisza i piękno natury. Piękna uliczka Słoneczna, która ciągnie się wzdłuż plaży daje niezwykłe doznania estetyczne. Całość uatrakcyjniają lasy iglaste, w centrum których znajduje się główne letnisko. I tu często pojawia się przyjemny dylemat – spacerować plażą czy jednak dalej uliczką? Takie wakacyjne wybory są zupełnie normalne. Plaża jest bardzo szeroka i przede wszystkim czysta. To samo dotyczy tutejszej wody – przejrzysta i wolna od wszelkiego rodzaju „zieleni”. Spacerować można tu bez końca, na pewno się to nie nudzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>