Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Standard

Miejscowość ta słynie ze swych przepięknych krajobrazów i jezior. Oprócz niesamowitej fauny i flory miasto szczyci się także szeregiem zabytków, które są obowiązkowe do zwiedzenia dla turystów wybierających się w te rejony. Do takich obiektów bezsprzecznie należy Muzeum Reformacji Polskiej.

Historia budynku sięga roku 1973, na kiedy to datuje się jego założenie przez księdza Władysława Pilcha-Pilchowskiego. Muzeum to już kilkukrotnie zmieniało swą lokalizację. Położone już było zarówno w kościele, budynku liceum, a obecnie na terenie probostwa na Placu Kościelnym. Tak liczne zbiory zebrane zostały dzięki rodzimemu pastorowi – księdzu Pilchowskiemu.

Są to w głównej mierze starodruki na temat historii reformacji zarówno na Mazurach, jak i na Pomorzu, a także na Śląsku. Gdy w roku 1973 ksiądz był już na emeryturze podjął decyzję o stworzeniu Muzeum Reformacji Polskiej, miało to na celu zachowanie wszystkich istotnych dokumentów, które niejednokrotnie były bezmyślnie niszczone w czasie PRL-u. W skład zbiorów dodatkowo wchodzą kolekcje drukarstwa i piśmiennictwa polskiego, ważne zdjęcia, dokumenty i wszelkiego rodzaju zachowane druki. Jednym z najstarszych jest pochodzący z 1658 roku starodruk. Oprócz tego wystawione są księgi parafialne, tablice upamiętniające poległych podczas napoleońskich wojen, a także pochodząca z 1726 roku Biblia napisana w języku polskim. Warto wspomnieć też o bogatych czasopiśmienniczych zbiorach, które w głównej mierze wychodziły w Cieszynie. Uzupełnienie stanowią zbiory poświęcone warszawskim ewangelikom oraz historyczne mapy mazurskich okolic.

Nie bez znaczenia są także niezwykle ciekawe obrazy przedstawiające najwybitniejszych pastorów pracujących w tych regionach. Dla wszystkich przybywających w te okolice praktyczne wskazówki noclegowe: a także lokalizacja: Muzeum Reformacji Polskiej, pl. Kościelny 4, Mikołajki. Tel. (087) 42 16 810. W sezonie letnim czynne 9-17. Dobrowolne datki na funkcjonowanie muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>