Klasycystyczne Siedleckie zabytki

Standard

Z pięknych miast i miejscowości nadbałtyckich, które tak jak Gdańsk (➞zobacz tutaj) oferują nie tylko fantastyczne plaże, ale i ciekawe miejsca trudno wyjechać. W ciągu roku nie mamy na tyle wolnego czasu by uciec nad Bałtyk na dłużej. Co zrobić by zobaczyć ciekawe miejsce bez konieczności wyjazdu na północ kraju? Odpowiedź jest prosta należy rozejrzeć się na mapie i znaleźć miejscowości najbliżej położone naszego miejsca zamieszkania. Być może okaże się, że są one na tyle ciekawe, by je odwiedzić. Rozglądając się na mapie po naszej okolicy natknęliśmy się na Siedlce.

Siedlce to historyczna miejscowość na prawach powiatu znajdująca się na terenie województwa mazowieckiego. Wspaniałe budowle i bogata architektura przyciąga do miasta wielu turystów niezależnie od pory roku. Siedlce są doskonale przygotowane na przyjazd zwiedzających, gdyż znajduje się tu duża baza noclegowa (➞zobacz tutaj) i gastronomiczna. Aby wcześniej wynająć pokój w hotelu czy pensjonacie wystarczy wyszukać interesujący nas obiekt w internecie i dokonać rezerwacji za pomocą maila lub telefonu. Każdy turysta znajdzie w tym mieście z pewnością idealne miejsce na swój odpoczynek.

Jednym z ważnych zabytków Siedlec jest budynek Teatru, który został zbudowany w klasycystycznym stylu 1788 roku. Początkowo na miejscu, gdzie powstał budynek mieściły się wozownie księżnej Aleksandry Ogińskiej. Autorem projektu budynku był Antonio Corazzi (➞zobacz tutaj) – włoski architekt działający w Polsce w latach 1819–1847. Początkowo znajdowała się tu filia dworskiego teatru hetmana Ogińskiego. W jeszcze wcześniejszych czasach miała tu swoją siedzibę szkoła muzyczna, a obecnie budynek jest zajmowany przez Urząd Stanu Cywilnego. Budynek Poczty Polskiej w Siedlcach to drugi przykład klasycystycznego budownictwa w mieście. Znajduje się on przy ulicy Józefa Piłsudskiego. Autorem projektu był Antonio Corazzi. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta i powstała w latach 1827-1828. Poczta posiada bardzo reprezentacyjny front z czterema kolumnami. Pierwotnie mieściła się tutaj austeria przy trakcie brzeskim – w czasach Aleksandry Ogińskiej były tu wydawane posiłki dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Obecnie mieści się tu Poczta Polska i Bank Pocztowy.

Kolejnym przykładem klasycyzmu jest budynek Narodowego Banku Polskiego. Autorem projektu jest tym razem Marian Lewicz. Budynek prezentuje styl klasycyzmu akademickiego, który był charakterystyczny dla budynków użyteczności publicznej, budowanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Budowla wzniesiona w 1924 roku posiada narożnik podkreślony pilastrami. Obecnie w budynku ma siedzibę oddział BZW BK. Siedlce są miastem, w którym miłośnicy klasycystycznego stylu budowlanego mogą zobaczyć wiele jego przykładów. Budowle są zadbanie i remontowane. Warto przyjechać do tego miasta by zobaczyć inne zabytki architektury zaprojektowane przez sławne osoby, pochodzące nie tylko z Polski. Wspaniały klimat i niezwykła atmosfera miasta sprawi, że zwiedzający poczuje się, jakby się przeniósł w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>