Giżycko – baza do pieszych wędrówek po Mazurach

Standard

Wprawdzie Giżycko i jego rejony znane są głownie z żeglugi, ale piękna okolica o niezwykłych walorach przyrodniczych i historycznych stanowi także sporą atrakcję dla miłośników pieszych wędrówek terenowych. W pobliżu tej popularnej miejscowości znajduje się kilka dobrze oznakowanych tras turystycznych pełnych atrakcji. Długie spacery prowadzą brzegami pięknych jezior mazurskich o ciekawie ukształtowanym wybrzeżu. Podczas wędrówki turysta mija malutkie, malownicze wioski i przechodzi przez gęste lasy, w których jesienią znaleźć można mnóstwo jadalnych grzybów. Baza noclegowa stara się przyciągać potencjalnych klientów reklamując okoliczne walory przyrody.

Aktywny wypoczynek polegający na przemierzaniu zróżnicowanego terenu, oddychając przy tym świeżym, mazurskim powietrzem z rejonów położonych daleko od zakładów przemysłowych. Pozwoli wędrowcom rozwinąć wytrzymałość organizmu i uelastycznić mięśnie. Dzięki temu wczasowicze wrócą do miast pełni energii i motywacji do codziennej pracy. Przy brzegach okolicznych jezior i kanałów znajdują się liczne stanowiska bobrów. Te fascynujące zwierzęta znacznie wpływają na okolicę, ścinając pobliskie drzewa i budując tamy oraz żeremia, które niekiedy potrafią nawet zmienić bieg wody lub zatamować strumyk. Piechurzy, którzy podczas przemierzania szlaku natkną się na te charakterystyczne struktury, chętnie poświęcą parę chwil na obserwację bobrów i uwiecznienie specyficznych konstrukcji zbudowanych przez włochatych inżynierów.

Oprócz tych pracowitych gryzoni, dużą atrakcję dla miłośników przyrody stanowią miejsca gniazdowania rzadkich gatunków ptaków, które najczęściej przebywają na pograniczu lasu i wody. Przyczajenie się z atlasem ornitologicznym, mocną lornetką i aparatem fotograficznym, przy odrobinie cierpliwości doprowadzi do spotkania z pierzastymi lokatorami mazurskimi i poznania unikalnych okazów, które tylko tu można spotkać. W miejscach, w których najłatwiej można dostrzec dzikie ptaki, zbudowano nawet tarasy obserwacyjne dla amatorów ornitologii. Wielbicielom pieszych wypraw i obserwatorom przyrody ta piękna miejscowość oferuje możliwość obserwacji rzadkiej fauny, czytelnie oznakowane trasy dla piechurów, tarasy widokowe z tablicami informacyjnymi oraz wygodnie zlokalizowane miejsca do spania. Giżycko to doskonały punkt wypadowy do wędrówek po Mazurach, warto więc rozważyć spędzenie tam choć części urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>