Co słychać w Górach Świętokrzyskich?

Standard

W środkowej części Polski, na terenie województwa świętokrzyskiego leżą Góry Świętokrzyskie. Graniczą one od północy z Niziną Mazowiecką, od południa z Niecką Nidziańską, od wschodu z Wyżyną Lubelską a od zachodu z Jurą Krakowsko-Częstochowską.

Nazwa Gór Świętokrzyskich pochodzi od relikwii Krzyża Świętego, która znajduje się na Łysej Górze. Są to najstarsze zaraz obok Sudetów i Karpat góry w kraju. Od miliona lat wpływ na ich ukształtowanie ma śnieg, wiatr czy woda. Wysokość szczytów nie jest imponująca, ponieważ najwyższy szczyt Łysica wynosi 612 metrów nad poziomem morza. Nie jest to jednak powód, aby to pasmo górskie nie znalazło się na mapach turystów.

Czekają tu bowiem atrakcje, których nie zobaczy się nigdzie indziej w Polsce. Jedną z nich jest Świętokrzyski Park Narodowy, na terenie którego można obserwować różnorodną przyrodę i zwierzynę, a dodatkowo odbyć lekcje przyrodnicze. Innym miejscem koniecznym do zobaczenia jest Jaskinia Raj. Nazwana przez znawców najpiękniejszą jaskinią w Polsce, urzeka swoją budową. Pokrywające najwyższe pasmo gór gołoborza zadziwiają swoją naturalnością, a licznie występujące wyrobiska i kamieniołomy kuszą przyjezdnych możliwością zobaczenia skamieniałości, różnych minerałów czy szczątek organizmów.

Góry Świętokrzyskie mają również do zaoferowania zabytki architektury, które pokazują bogatą historię tego regionu. Spacerując po górskich szlakach, zwiedzić można przepiękne obiekty sakralne pochodzące z różnych wieków, przez co różnią się budową i wystrojem. Dodatkowym smaczkiem są liczne muzea, w których można zobaczyć historię związaną z wydobyciem rud żelaza. Podążając wzdłuż szlaków mija się również pomniki i stare zamczyska. Wędrówka zatem nie będzie kończyć się tylko na podziwianiu cudownych widoków, pięknych drzew, roślin czy zwierząt. Dla osób lubiących spędzać czas w sposób bardzo aktywny, doskonałą propozycją mogą okazać się spływy kajakowe. Zazwyczaj odbywają się one rzekami takimi jak Biała i Czarna Nida, Pilica oraz mniejszymi rzekami występującymi na tym przepięknym obszarze.

Dodatkowo, w trakcie wodnej wycieczki organizatorzy przygotowują ogniska, przy których można się ogrzać, pośpiewać i upiec pyszne kiełbaski. Na koniec zwiedzania Gór Świętokrzyskich pozostawić można zobaczenie zespołu klasztornego Benedyktynów. Region oferuje dla swoich turystów wiele atrakcji, wycieczek, szlaków turystycznych, co sprawia, że trzeba się tutaj zatrzymać chociaż na weekend ( – dostępne miejsca). Doskonała baza noclegowa udostępnia wiele miejsc, w których można zregenerować siły. Wystarczy wpisać hasło: noclegi Góry Świętokrzyskie – i w gąszczu ofert znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>