Atrakcje przyrodnicze w Szczawnicy

Standard

Historia Szczawnicy sięga średniowiecza. Choć już w czternastym wieku była to duża wieś, to naprawę popularną miejscowością stała się dopiero w dziewiętnastym wieku, a właściwie pod jego koniec. Wtedy to nastąpił w Europie rozwój turystyki leczniczej, co wykorzystał ówczesny właściciel wsi – Józef Szalay. W miejscowości urządzono uzdrowisko, które po drugiej wojnie światowej stało się uzdrowiskiem państwowym. Niedługo potem nastąpił ponowny rozwój Szczawnicy – wybudowano tu sanatorium i nadano wsi prawa miejskie. Planując nocleg, miejmy na uwadze, że Szczawnica wyróżnia się wieloma przytulnymi miejscami do spania. Znajduje się tu sanatorium, kilku-gwiazdkowe hotele (Batory, Nawigator, Solar), większe i mniejsze ośrodki wypoczynkowe. Część z nich to nowe budynki, cześć miejsc noclegowych znajduje się w zabytkowych odremontowanych willach. W tak dużej miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej każdy znajdzie odpowiednią dla siebie ofertę.

Atrakcją przyciągającą w tę część Małopolski jest jeszcze nienaruszona polska przyroda – gęste lasy, zielone łąki, czyste powietrze i wartkie górskie strumienie. Jedną z takich naturalnych atrakcji jest Góra Wysoka. Nazwa nie jest przypadkowa, bo jest to najwyższy szczyt Pienin, a nie jak mylnie opowiada wiele osób – Trzy Korony. To nieporozumienie bierze się stąd, że Wysoka znajduje się w mniej znanej części gór – Małych Pieninach. Kolejną atrakcją przyrodniczą jest Wodospad Zaskalnik. Mierzy on jedynie 5,5 metra wysokości, składa się z dwóch kaskad. Ze względu na ciek wodny, na którym się znajduje, wodospad jest też nazywany Sopotnickim. Woda wodospadu utworzyła dwumetrowy kocioł ewersyjny. Do wodospadu można się dostać szlakami turystycznymi. Jeden z nich prowadzi bezpośrednio do Szczawnicy. Pozostając w klimacie turystyki przyrodniczej, warto wspiąć się na pobliską Bryjarkę. Nie jest to zbyt wysokie, ale ze względu na dogodne podejście, bardzo popularne wśród kuracjuszy i mieszkańców wzniesienie. Ze szczytu, z wysokości 679 m n.p. m. rozciąga się widok na Szczawnicę i okolicę. Na szczycie znajduje się też krzyż. W latach 1860-1902 znajdowała się tu drewniana konstrukcja, która jednak została zniszczona przez wichurę. Obecny metalowy krzyż wykonała ta sama firma, co krzyż na Giewoncie. Do 1838 roku światło na krzyżu zapalał latarnik. Obecnie umieszczono na nim żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>